top of page

II. Sochařské sympozium Jistebník 2017

Druhé sochařské sympozium v Jistebníku (2017), kterého se účastnil Juraj Čutek, Boris Jirků, Peter Nižňanský a Zdeněk Tománek.

"Galerijní ulice v Jistebníku začala s vlastní předvolební kampaní. Uspořádala sochařské sympozium s názvem „Volte umění, je tu pro všechny už čtyřicet tisíc let“. „Kandidáty“ druhého ročníku se stali čtyři umělci, kteří na svých dřevěných sochách pracovali u jistebnického rybníka.  

Slovenský sochař Juraj Čutek má rád techniku a její historii. V Jistebníku vytvořil dřevěnou bohyni. „V Louvru je bohyně vítězství Niké jako socha s křídly z peří, ta moje má křídla z letadla. Je tam určitý posun do nového věku,“ popsal své dílo. V Jistebníku bude Niké létat nad vodou. Tamní rybník už rok hlídá Strážce od Petera Nižňanského. „Snažím se k němu udělat ženský protějšek,“ doplní ochránce letos jeho „partnerka“ od stejného autora. 

Boris Jirků je známý také jako ilustrátor, nedávno dokončil ilustrace ke knihám Bulgakova a Márqueze, na sochařském sympoziu chtěl podle svých slov spíše žertovat. „Galerijní latimérie podivná, ďas jistebnický,“ popsal svoje dílo. Do zvířecí říše sáhl i poslední z účastníků - Zdeněk Tománek. Jeho socha představuje ptáka zobana, který má plašit „škaredé ryby“.

Stejně jako po prvním ročníku sochařského sympozia, i letos dvě ze soch zůstanou u jistebnického rybníka, dvě pak ozdobí most u vjezdu do galerijní ulice. " 

 

Odkaz na televizní reportáž čt24: V Jistebníku volí sochařství 

Výstava Jistebník — Události v regionech (Ostrava) — iVysílání — Česká televize. Česká televize [online]. Copyright © [cit. 03.01.2020]. Dostupné z: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/417231100030825-udalosti-v-regionech/obsah/564305-vystava-jistebnik

bottom of page